עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

גידול הידרופוני דשנים חקלאות הידרופונית מגזין

כל מה שרציתם לדעת על דשן נוזלי

דשן נוזלי

מהו דשן נוזלי, לאילו צרכים הוא מיועד ומהם יתרונותיו? כל התשובות במאמר הבא

ממש כמו שאנו זקוקים למזון כדי לחיות, גם צמח זקוק לדשן כדי לגדול ולפרוח. הדשן מכיל רכיבים חשובים המסייעים להתפתחות תקינה של הצמח, ובלעדי הרכיבים האלה הצמח לא ישגשג, יהיה חלש וינבול. ישנם סוגים שונים של דשנים: דשן כימי ודשן אורגני.

דשן כימי הוא דשן שמופק באופן מסחרי באמצעות כריית מאגרים מתכלים של מחצבים (כמו מחצבי פחם, גז, נפט ואורניום) ותוך שימוש בתהליכים כימיים שונים. הדשן הכימי מכיל רכיבים כמו אשלגן, חנקן, זרחן ומיקרו נוטריינטים (מגנזיום, אבץ, סידן, בורון, ברזל, נחושת ומינרלים שונים). הוא תורם רבות לחיזוק הצמח, אך הוא גם תורם להתחממות הגלובלית.

דשן אורגני מופק מרכיבים טבעיים כמו צואת פרות, פסולת ממוחזרת ופסולת של דגים. הדשן האורגני מתפרק לאט, כך שהוא מספק תזונה לצמחים לאורך זמן. בנוסף, הוא נחשב לידידותי לסביבה לעומת הדשן הכימי. החיסרון שלו הוא שהוא מביא עמו מזיקים ויש צורך לבצע ריסוס לאחר השימוש בדשן האורגני.

בין אם החלטתם להשתמש בדשן כימי ובין אם אתם מעדיפים את הדשן האורגני, ניתן להשיג את הדשן בשני מצבי צבירה: דשן מוצק המגיע בתפזורת או דשן נוזלי.

דשן נוזלי
דשן אורגני מופק מרכיבים טבעיים כמו צואת פרות, פסולת ממוחזרת ופסולת של דגים

מהו דשן נוזלי?

דשן נוזלי, כמו כן הוא, מגיע בצורת נוזל. הדשן מוחדר לתוך צינור ההשקייה ותחילה הוא מגיע לעלים. לאחר מכן, הדשן הנוזלי מחלחל לשורשים ואז לקרקע. ניתן לערבב דשן נוזלי יחד עם דשן מוצק, או להשתמש בדשן נוזלי בלבד בהתאם להוראות היצרן.
בשנים האחרונות יותר ויותר מגדלים וחקלאיים בוחרים להשתמש בדשן נוזלי מסיבות שונות. הנה לפניכם כמה מהיתרונות הבולטים של הדשן הנוזלי.

הזנה אחידה 

בניגוד לדשן מוצק שהפיזור שלו בגידולים לא תמיד אחיד, דשן נוזלי מחלחל לתוך האדמה בצורה אחידה. כך ניתן להבטיח שכל הצמחים יקבלו באופן שווה את חומרי ההזנה לא משנה מה המיקום שלהם בשטח. בזכות הפיזור האחיד של הדשן הנוזלי אין חשש שהחומר יתבזבז לחינם. 

דשן נוזלי
בניגוד לדשן מוצק שהפיזור שלו בגידולים לא תמיד אחיד, דשן נוזלי מחלחל לתוך האדמה בצורה אחידה

ספיגה מהירה

הדשן הנוזלי נספג מהר מאוד בצמח, בעלים ובשורשים. לכן, ישנם מגדלים וחקלאים רבים הנמשתמשים בדשן הנוזלי כבר בשלב שתילת הזרעים כדי להבטיח גידול שורשים מהיר והתפתחות בריאה של הצמח.

אין צורך להשתמש בטרקטורים

חקלאים המשתמשים בדשן מוצק צריכים להיעזר בטרקטורים, דבר המצריך עבודה מאומצת, מייקר את התוצרת החקלאית ומוביל לזיהום אוויר ובכך להתחממות הגלובלית. לעומת זאת, כאשר בוחרים בדשן נוזלי אין צורך להשתמש בטרקטורים וכך ניתן לחסוך משאבים רבים ולצמצם את זיהום האוויר.

צמחים בריאים יותר

דשן נוזלי מסייע לאיזון החומציות באדמה והוא מעניק לצמחים בוסט של אנרגיה. אם אתם מבחינים שהצמחים שלכם איבדו מהחיוניות שלהם ועומדים לקמול, תוכלו לספק להם דשן נוזלי שיציל אותם ויעניק להם חומרים חיוניים במהירות רבה.

דשן נוזלי
דשן נוזלי מסייע לאיזון החומציות באדמה והוא מעניק לצמחים בוסט של אנרגיה

בטיחות גבוהה

מגדלים המשתמשים בדשן מוצק מוצאים את עצמם לא אחת מתלכלכים בדשן שעלול לחדור לדרכי הנשימה ולהוות סכנה. לעומת זאת, דשן נוזלי מאוחסן בכלי אטום ואין כל צורך להיות במגע עמו. הדשן הנוזלי בטוח לשימוש וניתן בקלות לנייד אותו ממקום למקום ללא החשש מדליפת הדשן.

ערבוב של תוספים משלימים לצמח

ישנו מגוון רחב של תוספים ומשלימים המחזקים את הצמח ותורמים לבריאות שלו. ניתן לערבב בקלות רבה את אותם תוספים יחד עם הדשן הנוזלי וכך לספק לצמח את מלוא החומרים המזינים עבורו בקלות ובנוחות.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב