עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

גידול הידרופוני השקיה חקלאות הידרופונית

אוטופוט – הצעקה האחרונה בעולם ההשקיה ההידרופונית

אם אומר לכם שקיימת מערכת השקיה חכמה שהיא גם חסכונית במים וגם חסכונית בחשמל, לא תרצו לשמוע על מה הבאזזז?  כנראה שכן. קל וחומר אם אתם גננים הידרופוניים סקרנים שיודעים שמדי פעם צצה לה ומתגלה שיטה חדשה לשיפור יבולים תוך חיסכון אדיר במשאבים. מערכת השקיה 'אוטופוט', אז על מה כל הבאזזז? לא בכדי כולם מדברים […]

אם אומר לכם שקיימת מערכת השקיה חכמה שהיא גם חסכונית במים וגם חסכונית בחשמל, לא תרצו לשמוע על מה הבאזזז? 

כנראה שכן. קל וחומר אם אתם גננים הידרופוניים סקרנים שיודעים שמדי פעם צצה לה ומתגלה שיטה חדשה לשיפור יבולים תוך חיסכון אדיר במשאבים.

מערכת השקיה 'אוטופוט', אז על מה כל הבאזזז?

לא בכדי כולם מדברים עכשיו על מערכת אוטופוט (Autopots). מדובר בהמצאה פשוטה למדי אך חכמה מאוד להשקיה שהיא מתאימה במיוחד למגדלים הידרופוניים, אבל לא רק. מערכת אוטופוט היא למעשה מערכת אוטומטית, אשר באמצעותה משקים את הגינה ההידרופונית. במערכת הזו הצמח הוא זה ששולט בתכיפות ובכמות ההשקיה, ולא פחות חשוב מכך,  מערכת זו אינה דורשת חשמל והיא מאוד חסכונית במים.

איך מערכת השקיה 'אוטופוט' עובדת?

הרעיון של מערכות אוטופוט הוא פשוט: יש מיכל מים שבו משלבים מים עם חומרי הזנה ודשנים. את המיכל ממקמים במקום הגבוה יותר מהעציצים אותם רוצים להשקות. הגובה הזה יוצר מדרון ולחץ. המים וחומרי ההזנה שבמיכל האוטופוט זורמים מטה לכיוון מגשי העציצים כל עוד המגש אינו מוצף במים.

כאשר שסתום מיוחד המכונה "Aqua Valve" הוא זה שמווסת את זרימת המים ומונע הצפה במגשי העציצים. השסתום המיוחד הזה נפתח ונסגר בהתאמה מלאה לצרכי ההשקיה של כל צמח, ובצורה כזו מקבל כל עציץ את כמות המים הדרושה לו – לא טיפה יותר ולא טיפה פחות.

השקיה
מאחר שצמחים בוגרים צורכים יותר מים, אז ככל שהצמחים יגדלו הם יקבלו יותר מים

שיטה פשוטה אך גאונית

צמחים צעירים מקבלים מעט מים, מטבע הדברים. ומאחר שצמחים בוגרים צורכים יותר מים, אז ככל שהצמחים יגדלו הם יקבלו יותר מים, כי המים שבתחתית המגש יספגו מהר יותר בשורשי הצמחים והשסתום יפתח ויסגר בתכיפות גבוהה יותר. השסתום הגאוני הזה למעשה בולם הצפה של המגשים במים, רק לאחר שהצמח גמע את המים, השסתום יפתח והמגשים יתמלאו מחדש במים. על פי רוב, השסתום נסגר לאחר שגובה פני המים שבמגש מגיע ל-2 סנטימטרים. פשוט, לא?

יתרונות ה'אוטופוט':

יש כמה יתרונות בולטים לשימוש במערכת אוטפוט, הנה כמה מן העיקריים והבולטים שבהם:

אוטופוט מביא לחסכון אדיר במי השקיה
 • אין צורך במקור חשמל. ובכלל מערכת זו אינה עובדת על חשמל או זקוקה לחשמל.
 • אוטופוט מביא לחסכון אדיר במי השקיה. כל צמח מקבל את כמות המים המדויקת לה הוא זקוק, אין בזבוז של מים והחסכון הוא משמעותי מאוד (תבדקו בעצמכם את חשבון המים).
 • אין צורך להתקנה ותחזוקה של משאבות מים. המערכת עובדת על עקרון הגרביטציה הטבעי.
 • לא צריך לווסת לחצים של מים או לדאוג לנושא זה בכלל.
 • מערכת אוטפוט יכולה לשרת את הגנן ההידרופוני באופן כולל, לא משנה מה איזה צמח הוא מגדל.
 • קל מאוד להתקין מערכת אוטופוט, זה לא יום לימודים ארוך. 
 • קל מאוד לעבוד עם אוטופוט, גם גנן מתחיל וגם גנן הידרופוני מיומן יכולים ליהנות מהיתרונות של המערכת החכמה והחסכונית הזו.
 • אפשר לשלב בקלות בשיטת השקייה זו דשנים וחומרי הזנה.
 • שיטת השקיה זו נחשבת לאקולוגית וידידותית לסביבה.
 • מערכות אוטופוט נמכרות במחירים הוגנים והן נחשבות לפתרון השקיה זול.

אבל יש גם כמה חסרונות, וחשוב לציין אותם

לצד כל כך הרבה יתרונות יש גם כמה חסרונות וחשוב להיות ערים לחסרונות אלו.

 • יש גננים הידרופונים שמעדיפים שיטת השקיה זו לשלב הביניים של הצמחים. אחרי שלב ההנבטה, כאשר כבר יש מערכת שורשים, ולפני השלב שבו הצמח הופך גדול. לטענתם, לא כדאי להשקות זרעים בשיטה זו, מחשש להצפת-יתר של המצע במים. ומאחר ושיטת השקיה זו מתאימה לעציצים, אז צמחים בוגרים וגדולים מאוד שאינם גדלים בתוך עציצים לא מתאימים למערכת אוטופוט סטנדרטית. לא כל הגננים ההידרופוניים תמימי דעים בנושא זה.
 • לגננים הידרופוניים המגדלים מגוון צמחים בקנה מידה מסחרי שיטה זו פחות יעילה. מאחר שמערכת אוטופוט תדרוש מהם הרבה פעולות שאינן נדרשות כאשר מגדלים סוג אחד של גידול בהיקף קטן. כך למשל, מגדלים מסחריים יצטרכו להתאים תוכנית דישון שונה לכל סוג של צמח, על כן הם יצטרכו מספר רב של מכלים, למשל.