עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

בקרת אקלים הזנת צמחים

בחוץ 42 מעלות ב צ ל: אז איך החום משפיע על הצמחים שלנו?

אדמה

אנחנו נמצאים בעיצומו של שבוע לוהט. מתעוררים ל-30 מעלות על הבוקר, האוויר יבש, וברור שגם את היום הזה נעביר בפנים, בחסות המזגן. אנחנו שותים יותר, זזים פחות ואם אנחנו בחוץ הצל לא ממש בא לעזרתנו, גם שם רותח. מה קורה לנו במצבי חום קיצוני, אנחנו יודעים, אבל מה קורה לצמחים שלנו בגל חום שכזה? האם חום משפיע לטובה או לרעה על צמחים?

מיד נגלה.

לא על הטמפרטורה לבדה

הטמפרטורה חשובה מאוד להתפתחות של צמח, כל צמח. יהיה זה צמח הגדל בערוגה בגינה, בשדה הפתוח או בגינה הידרופונית בחלל פנימי. אבל טמפרטורה לא עובדת לבד, היא פועלת לצד פקטורים נוספים, ביניהם: לחות, אור, פחמן דו חמצני, חומרי הזנה ומים, וביחד הם משפיעים אחד על השני, הם משפיעים גם על התפתחותם של צמחים וגם על איכות והיקף היבול עצמו. כשכל המדדים האלו מאוזנים, יהיה לנו צמח בריא, גדול, פירותי, עסיסי ונהנה מיבול מרשים. אך אם האיזון הזה יופר – הצמחים עלולים לגווע.

> מחמם מים סולארי לבריכה

גם סוג הצמח חשוב. בעוד שיש צמחים שישגשגו כאשר הכספית עולה במד החום, יש סוגים אחרים של צמחים שהחום יותיר אותם חלושים ואפילו עלול להרוג אותם.

כך חום גבוה מדי משפיע על התפתחות צמחים

טמפרטורה גבוהה משפיע על צמחים בכמה וכמה דרכים.

  • חום ופוטוסינתזה – אחד ההשפעות הכי בולטות של חום על צמחים מתרחש בתהליך הפוטוסינתזה. בתהליך זה צמחים משתמשים בפחמן דו חמצני (וגם באור) על מנת לייצר חמצן. כאשר הטמפרטורה עולה לרמה סבירה, אז חום יכול להחיש את תהליך הפוטוסינתזה החיוני כל כך לצמחים. אולם אם נרשמת טמפרטורה גבוהה מדי אז הפוטוסינתזה תשתבש, האיזון יופר והתפתחות הצמח עלולה להתעכב.
אם נרשמת טמפרטורה גבוהה מדי אז הפוזטוסינתזה תשתבש, האיזון יופר והתפתחות הצמח עלולה להתעכב.
  • הטמפרטורה בחוץ לעומת טמפרטורת הצמח – טמפרטורת האוויר וטמפרטורת הצמח לא שוות. לצמחים יש מנגנונים פנימיים שבעזרתם הם יכולים לצנן את עצמם, למשל על ידי אידוי וגם לחמם את עצמם, על ידי פליטת קרינה. הצמחים שואפים להגיע לטמפרטורה האופטימלית עבורם על ידי איזון בין הלחות היחסית, האור וטמפרטורת האוויר. אם כמות האור גבוהה מדי, הצמח יתחמם ויהיה הבדל בין הטמפרטורה שבחוץ לבין טמפרטורת הצמח. אם הטמפרטורה באוויר גבוהה מאוד אז הצמח ישקיע אנרגיה רבה בצינון. לכן, ייתכן וחום יגרום אמנם לצמחים מסוימים להתפתח במהירות, אולם מאחר שכאשר מאוד חם הצמח משקיע אנרגיה בהתקררות, אז כנראה הפירות יהיו קטנים. זה קורה כי החום משפיע גם לטווח הארוך וגם לטווח הקצר. בטווח הקצר החום עושה טוב לכושר ההטמעה של צמחים בסביבה. אך בטווח הארוך, חום גבוה משפיע לרעה על פריחה ופירות שכן אלו מושפעים במידה רבה מאוד מהאקלים לאורך זמן.
  • טמפרטורת יום וטמפרטורת לילה – בטבע יש הבדל בין טמפרטורת היום לבין טמפרטורת הלילה בדרך כלל, ותהליכים טבעיים שונים וחשובים מתרחשים בצמח בשלבים שונים אלו של היממה. במהלך הלילה, למשל, תהליך הובלת הסוכרים (האנרגיה) לעבר חלקי הצמח השונים מתרחשת. כך למשל, מאחר שעלים מצטננים מהר יותר מהפירות והפרחים, רוב האנרגיה עוברת אל הפירות והפרחים בשעות הלילה. הצמחים יודעים להבחין בין הבדלי הטמפרטורה ביום לבין אלו של הלילה ולכן משפיעים כל כך על הפרי, הפריחה וההתפתחות של הצמח. אם יהיה חם גם בלילה הפירות והפרחים יפגעו וגם הגזע לא יגדל.
  • טמפרטורת הצמח ולחות יחסית – מידת הלחות בסביבת הצמח תלויה אף היא בטמפרטורה וגם במהירות הרוח. ככל הטמפרטורות גבוהות יותר הדיות (קצת השתחררות מים מצמחים) תהיה גבוהה יותר. כאשר אין רוח, האוויר סביב העלים יהיה רווי במים וקצב האידוי יאט. ואם אדים יצטברו על הצמח יתפתח כר נוח להופעתם של פתוגנים. אם הטמפרטורה הגבוהה נשארת גם ביום וגם בלילה הצמחים לא יוכלו לספוג לחות בכלל ולא יוכלו להתאושש, ואם הטמפרטורה הגבוהה תמשך למשך תקופה ארוכה – נראה עלים ועלי כותרת שרופים ממש.

לסיכום, חום או טמפרטורה גבוהה בהחלט משפיעים על קצב ואופן התפתחותם של צמחים, גם על רווחתם ועל בריאותם. עם זאת, טמפרטורת האוויר היא פקטור אחד במכלול של תנאים שנמצאים באינטראקציה מתמדת אחד עם השני, על כן היא צריכה להבחן בהתחשב כל התנאים כולם.