עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

גידול הידרופוני דשנים הזנת צמחים מגזין

הכירו את גואנו – הדשן הטבעי הטוב בעולם

גואנו – הדשן הטבעי הטוב בעולם
גואנו, דשן שמבוסס על צואת עטלפים, לשלשת של עופות ימיים וכלבי ים, יסייע לצמחים שלכם לגדול חזקים ובריאים במיוחד

כידוע, כל צמח זקוק לדשן כדי לצמוח, לגדול ולהיות חזק ויפה. קיימים מגוון רחב של סוגי דשנים, ובמאמר זה נעסוק בדשן מומלץ מאוד הנקרא דשן גואנו. דשן גואנו הוא למעשה דשן שמבוסס על צואת עטלפים, לשלשת של עופות ימיים וצואה של כלבי ים. הדשן מגיע מכמנה מדינות שונות – פרו שנחשבת ליצאנית הגדולה ביותר של הגואנו, אינדונזיה, ג’מייקה ומקסיקו. בזכות היתרונות הרבים של הדשן, מגדלים בכל העולם בוחרים לדשן איתו את הגידולים והצמחים שלהם.

מדוע כדאי להוסיף דשן גואנו לגידולים שלכם?

כבר משחר ההיסטוריה האנושית של אמריקה הלטינית, השתמשו הילידים ביבשת בדשן הגואנו כדרך להגדיל את היבול שלהם. כשחקלאים מערביים גילו את הגואנו במאה ה-19, הפך הדשן למבוקש מאוד. החקלאים גילו שהדשן הטבעי מכיל כמויות גבוהות של יסודות חנקן, זרחן ואשלגן, חומרים שבלעדיהם הצמח פשוט לא מסוגל לחיות.

החנקן, המהווה 78 אחוז מהאטמוספירה בכדור הארץ, מבטיח שהצמח שלכם יגדל כראוי ושיהיו לו עלים ירוקים וגדולים. מחסור בחנקן עלול להוביל לכלורוזה – תופעה שבה הפיגמנט הירוק של העלה נפגע והעלים מצהיבים, נושרים ומתים. בנוסף לכך, מחסור בחנקן עלול לגרום להופעת פיגמנטים סגולים, לעלים מועטים ולכך שהצמח יחדל לגדול. דשן הגואנו מכיל פי 33 חנקן יותר מכל דשן טבעי אחר.

מקור התמונה: brobible.com

מחזקים את הצמח באמצעות גואנו

גואנו מכיל כאמור גם כמות גבוהה מאוד של זרחן. הזרחן נחשב ליסוד חשוב לצמח משום שהוא מסייע ליצירת חלבונים בצמחים. החלבון מחזק את הצמח ואת השורשים שלו, הופך את הגזע לעמיד יותר, ומבטיח שהזרעים של הצמחי יהיו מלאי ויטמינים ופוריים. מחסור בזרחן מחליש את הצמח, וגורם לעיכוב בצמחית הפירות והפרחים.

לצד החנקן והזרחן, דשן הגואנו עשיר גם באשלגן – המתכת הקלה ביותר אחרי הליתיום. על מנת שהצמחים יוכלו לייצר סוכר ועמילן, הם זקוקים לאשלגן התורם גם לעמידות הפירות והפרחים של הצמח. מחסור באשלגן עלולים לגרום להתפתחות של פטרייה שתגרום לעלים להיות חומים ולצמח לנבול.

יתרון נוסף של דשן הגואנו הוא היותו דשן טבעי, כך שבניגוד לדשנים כימיים, אין חשש שהדשן יכביד על הצמח עם מלחים מיותרים. כמו כן, הדשן הטבעי עוזר לשמור על איזון אקולוגי ושומר על איכות הסביבה משום שהוא לא משאיר את חותמו בקרקע ובמי התהום. לעומת זאת, דשן כימי עלול לגרום להמלחה ולזיהום של האדמה ומי התהום. כאשר האדמה מלוחה מדי, היא אינה סופגת מים כראוי כך שהגידולים והצמחים הגדלים בקרקע זקוקים להשקייה דחופה יותר. בניגוד לדשן כימי, דשן טבעי שמאפשר לצמחים לקבל מים בכמות מדודה. בנוסף לכך, הדשן הטבעי מתפרק באופן איטי, כך שהוא מעודד את הפוריות של האדמה ואת היצרנות שלה.

כיצד משתמשים בדשן הגואנו?

אז החלטתם לדשן את הצמחים שלכם עם דשן גואנו? מומלץ מאוד לערבב את הדשן עם האדמה בטרם העברת השתילים. כדי להבטיח שהיסודות החשובים של הדשן יגיעו כראוי אל מערכת השורשים של הצמח בזמן ההשקייה, כדאי גם לפזר את הדשן על השכבה העליונה של האדמה. בדרך כלל, מגדלים בשיטת הידרו נוהגים למוסס את דשן הגואנו, וכאשר הוא מגיע למצב נוזלי הם מוסיפים אותו למצע הגידול של הצמח. אם הצמחים שלכם זקוקים לתוספת של חומרי תזונה, מומלץ לשלב את דשן הגואנו. אתם תיווכחו לראות את התוצאות במהרה ותיהנו מגידולים בריאים וחזקים מאוד.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב