עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

גידול הידרופוני חקלאות הידרופונית משק הידרופוני

מה כדאי לעשות וממה חייבים להימנע בהידרופוניקה

אם הגעתם עד לכאן כנראה שכבר יש לכם מערכת הידרופונית. אולי כבר בחרתם צמחים, ייחורים או זרעים, בטח יש לכם מערכת השקיה, תאורה ואת כל הכלים הטכניים כדי לשתול ולהתחיל לגדל צמחים בשיטה ההידרופונית. עד כאן הכול טוב. העניין הוא שגידול צמחים בשיטה הידרופונית אינו מתחיל ונגמר בפרטים הטכניים. אין די במערכת הידרופונית טובה ככל שתהיה, גם אין די בבחירת ייחורים או זרעים משובחים, כדי להצליח לגדל צמחים בשיטה זו צריך להרחיב את הדעת ולהבין כיצד כל האלמנטים מתחברים על מנת לייצר סביבת גידול אופטימלית לצמחים.

בשורות הבאות ריכזנו עבורכם מספר עצות מעין Tutorial שתכליתו – למנוע טעויות מיותרות ולא פעם גם יקרות ולהדגיש פעולות ומהלכים שיתרמו לצמחים ההידרופוניים שלכם לגדול לשגשג.

1 אל תתחילו לפני שאתם מחליטים אילו צמחים לגדל

לפני שאתם מתחילים לבזבז כסף על כל מיני מערכות ופיתוחים מפתים החליטו איל צמחים אתם רוצים לטפח ורק אז חפשו את המערכת ההידרופונית והכלים המתאימים לגידול הצמחים שברצונכם לגדל. מרגע שהחלטתם על סוג הצמחים, תוכלו להתאים להם את המערכת הידרופונית שתתמוך בהם. אחרי שתבחרו את הצמחים חקרו את הצרכים הייחודיים שלהם מבחינת: גודל הצמח, משקלו וגובהו, רמות לחות בסביבת הגידול, טמפרטורות, חומציות אידיאלית, צרכי מים, חשמל, מערכות מעקב, חיישנים וכו'.

2 שמרו על סביבת גידול נקיה, סטרילית והיגיינית

אין זה משנה היכן אתם מגדלים – במערכת הידרופונית ייעודית, באוהל גידול, בחדר או בארון, חשוב לשמור את סביבת הגידול נקייה עד כמה שניתן, כל הזמן. אל תשאירו שם כלים בלתי נחוצים לרבות כלי ניקוי, אם יש תריסים הקפידו לנקות אותם והכי חשוב נקו תמיד את העלים המתים (העלווה). אנחנו מדגישים במיוחד עלים מתים מאחר שיש קשר ישיר ביניהם לבין עובש וחדירת מזיקים – 2 דברים שאתם ממש לא רוצים בסביבת הגידול שלכם.

3 אל תקנו את המאוורר הזול ביותר

מאחר שעל פי רוב גננים הידרופוניים מגדלים צמחים בחללים סגורים, מפוקחים ומבוקרים, לדיוק יש חשיבות עליונה להצלחת היבול. אם אתם עומדים לרכוש מאוורר לחלל הגידול, אל תרכשו את המאוורר הראשון או הזול שתפגשו. קודם כל התבוננו על חלל הגידול שלכם, מדדו את החלל: לאורכו לרוחבו ולעומקו, ועם המידע החשוב הזה גשו לתהליך הרכישה. אתם צריכים מאוורר שיתאים לממדים של החלל. מאוורר עוצמתי או חזק מדי עלול לפלוט הרבה אוויר, לייצר לחות בקצב גבוה מן הרצוי, ובסופו של יום יביא לחיסול הצמחים.

4 שמרו היטב על הכלים החשמליים שלכם

ככל שמלאכת הגידול תתקדם תגלו שיש בידכם לא מעט כלים חשמליים יקרי-ערך. שמרו עליהם היטב היטב כדי שלא תצטרכו לרכוש אותם שוב (חבל על הכסף שלכם). הרחיקו ממים גם כלים שעל גבי האריזה שלהם יש הבטחת עמידות במים. הסיבה לכך היא שבדרך כלל מאגר המים יכיל עוד רכיבים כגון תמיסות הזנה, דשנים וכו', ונגד רכיבים אלו המכשירים אינם עמידים. אנחנו מדברים כאן מכשירים כמו מודדי PH או כלי EC/PPM. שמרו עליהם ואל תבחנו את עמידותם באתגרים לא רצויים.

5 בחללי גידול פנימיים, אין די באור השמש הטבעית

אור השמש הטבעי הוא בהחלט התאורה המומלצת לצמחים, אמממה, בחללי גידול פנימיים הצמחים לא יכולים לקבל את מלוא עוצמתה של השמש. גם אם נכנס קצת אור לחלל הגידול בדרך כלל אין די בכך ויש להעשיר את חלל הגידול במקורות תאורה מלאכותיים. תכופות מה שנראה לעין האנושית כמספיק אור אינו מספיק לגידול צמחים הידרופוניים בחללים פנימיים. הוסיפו תאורה מלאכותית, מקמו אותה מעל הצמחים, לא קרוב מדי שישרפו ולא רחוק מדי, האירו בתאורה נוספת צמחים נחבאים, צמחים פינתיים או צמחים שצפויים לקבל פחות מדי אור.

6 אל תהרסו את המערכת ההידרופונית שלכם עם דשן משתלה רגיל

על פי רוב, משתלות רגילות לא יכולות לספק פתרונות מתאימים לגננים הידרופוניים. כדי לתחזק בצורה נכונה גינה הידרופונית אתם צריכים שתהיה לכם גישה לחנות הידרו מקצועית. אחת הטעויות הכי רווחות בעולם הגינון ההידרופוני היא שימוש בדשן רגיל לצרכים הידרופוניים – וזה מתכון לאסון, לא פחות. דשנים רגילים המוזרמים למערכת הידרופונית עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לציוד שלכם. הדשן הרגיל יכול לסתום את המערכת, לעכב את אספקת ההזנה וכך גם להרוס את המערכת וגם את היבול.