גידול הידרופוני חממות וחדרי גידול

אין לכם מקום לגינה? תתחילו לשקול בניית חוות-חלון

חוות חלון הידרו
יש תנועה גדולה של אנשים שמאסו בתוצרת של הסופר-מרקטים והחליטו לגדל את המזון שלהם בעצמם באמצעות בניית חוות-חלון הידרופונית.

חולמים על גינת ירק אבל בגלל שאתם גרים בדירה קטנה ללא חצר אתם מוותרים מראש? אם התשובה שלכם היא כן אז הכתבה הזו ממש עבורכם. כי בשורות הבאות נחשף אתכם לטכניקת גידול הידרופונית חדשה יחסית שכדי ליישם אותה כל מה שאתם צריכים זה חלון. לא גינה, לא חצר, לא טראסה ולא פטיו. רק חלון.

הרקע החברתי להתפתחות חוות-חלון

יש תנועה גדולה של אנשים שמאסו בתוצרת של הסופר-מרקטים והחליטו לגדל את המזון שלהם בעצמם. לאנשים אלו יש סיבות טובות. הם קצו במזון מעובד שהערך התזונתי שלו נמוך משמעותית ממזון טרי, כמו גם שכולנו יודעים היום עד כמה תוצרת חקלאית שרוססה בקוטלי עשבים ותכשירי הדברה יכולה להיות מסוכנת לבריאות שלנו.

תוסיפו לזה את העובדה שכדי שמזון יוצב על המדפים בסופר-מרקט הוא גומע מרחק רב עד שהוא מגיע ליעד, עד שלא ברור מה עבר עליו בדרך וכמה דלק ואנרגיה בוזבזו כדי לשנע אותו מהשדה ועד למדפי הסופר, והנה שפע של סיבות שיכולות להסביר ולו במעט את התנועה ההולכת גדלה של גנני מזון ביתיים.

חקלאות פנים

חקלאות בחללים פנימיים הופכת לפופולארית יותר ויותר ומאומצת על ידי רבים המתגוררים באזורים אורבניים, גם אם יש ברשותם רק מקום קטן לגידול ואין להם שום חצר או גינה. כאשר אחת האפשרויות הבולטות היום לגידול ביתי של צמחים – היא טכניקת חוות-חלון.

בשנים האחרונות חוות-חלון הפכו לא רק לתחביב עבור רבים אלא פעילות חשובה שהיא חלק מתפיסת העולם שלהם, החותרת לצרוך ירקות, פירות ועשבי תיבול טריים ואורגניים לאורך כל ימות השנה. בשיטת חקלאות החלון אפשר לגדל מבחר די נרחב של ירקות על בסיס עקרונות השיטה ההידרופונית ותוך מיחזור מתמיד של מים המביא לחסכון אדיר במשאבים.

בשיטת חקלאות החלון אפשר לגדל מבחר די נרחב של ירקות

אז מה היא חוות-חלון?

בריטה ריילי נחשבת להוגה ולמפתחת חקלאות החלון. היא תכננה מערכת הידרופונית לגידול בחללים פנימיים שמאפשרת גידול צמחים לאורך כל ימות השנה תוך שימוש בחלון. הקרבה לחלון מנצלת את אור השמש הטבעי והעובדה שהגידול נערך בבית מאפשר ניצול של בקרת האקלים שבבית, וכל זאת על מצע נוזלי.

איך חוות חלון עובדת הלכה למעשה?

חוות-חלון עובדת על עקרונות הידרופוניים טהורים. מים מעושרים בחומרי הזנה חיוניים נשאבים למעלה מתוך מאגר מים בבסיס המערכת ומחלחלים מטה מבקבוק לבקבוק, תוך שהם משקים את שורשי הצמחים לאורך כל הדרך. המים וחומרי ההזנה שאינם נספגים בשורשי הצמחים נאגרים שוב במאגר ונעשה בהם שימוש חוזר בשאיבה הבאה.

בניגוד לחקלאות מסורתית בקרקע שבה השורשים גדלים ומתרחבים ככל שהצמח גדל, בחקלאות הידרופונית שורשי הצמחים קטנים יותר אך יחד עם זאת, הם צפופים יותר ו"שעירים" יותר. תודות לקומפקטיות הזאת של מערכת השורשים ניתן לגדל בחוות-חלון שפע של סוגי גידולים תוך ניצול מקסימלי של החלל שעומד לרשותנו.

בחקלאות הידרופונית שורשי הצמחים קטנים יותר אך יחד עם זאת, הם צפופים יותר ו"שעירים" יותר. מקור התמונה: www.gardenista.com

בניית חוות חלון

כדי לבנות חוות-חלון צריך צינורות ומשאבה. צריך גם טיימר ועציצים. המים שנשאבים מהבסיס על למעלה עוברים באיטיות דרך המערכת ומשקים את שורשי הצמחים. בנוסף, לעיתים צריך להוסיף נורות לד כדי לגרות את תהליך הגדילה. חוות-חלון אפשר להרכיב בשיטת "עשה זאת בעצמך" אם יש לכם את החוש המיוחד הזה לבניית מערכות, אך גם אם אין לכם את זה, ניתן היום לרכוש מערכות חוות-חלון מוכנות בחנות הידרו.

מה ואיך מגדלים בחוות-חלון?

באופן כללי, אם מידות החלון שלכם הן: 15 סנטימטרים רוחב ובגובה של 10 סנטימטרים, אז חוות-החלון שלכם תוכל להחזיק בסביבות 25 צמחים. ובאשר לשאלה איזה צמחים ניתן לגדל? התשובה היא די פשוטה, כל צמח שאינו כולל שורשים מסועפים וגדולים. כך למשל,  בגזרת הירקות, לא ניתן לגדל ירקות שורש. מה כן ניתן לגדל בחוות-חלון? עשבי תיבול, כרוב, תותים, עגבניות שרי, אפונה, חסה, פלפלים וגם תרד וגזר ניתן לגדל בנסיבות מסוימות.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב

עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.