עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

בקרת אקלים גידול הידרופוני הזנת צמחים השקיה

טמפרטורת המים האידיאלית לגידול הידרופוני

טמפרטורת המים בגידול הידרופוני
כיצד לבדוק את טמפ׳ המים, מהי הטמפ׳ הנכונה להשקיית הצמח וכיצד לטפל בבעיות שנוצרות עקב השקיה בטמפרטורות לא נכונות

ישנה חשיבות רבה מאוד לטמפרטורת המים בזמן ההשקיה של הצמח, נושא זה יכול להוות בעיה למגדלים מתחילים ואף למגדלים ותיקים. במידה ולא תתחשבו בטמפרטורת המים להשקיה אתם עלולים למצוא את עצמכם מתמודדים עם צמח בעל סימפטומים קשים לזיהוי ולתיקון.

בכתבה הבאה נדון בנושאים הבאים: כיצד לבדוק את טמפ׳ המים, מהי הטמפ׳ הנכונה להשקיית הצמח וכיצד לטפל בבעיות שנוצרות עקב השקיה בטמפרטורות לא נכונות.

צעד ראשון – כיצד לבדוק את טמפרטורת המים?

רוב המגדלים יתחילו פשוט להשקות את הצמחים בלי לבדוק אם המים חמים או קרים, חשוב מאוד למדוד את הטמפרטורה במיוחד אם קר מאוד או חם מאוד באזור הגאוגרפי בו אתם נמצאים, במידה ולא תעשו זאת אתם מעמידים את הצמחים שלכם בסכנה, דבר ראשון שתצטרכו הוא מד טמפרטורה.

יש מגוון רחב מאוד של מדי טמפרטורה ורובם נוחים מאוד לכל כיס.

מד טמפרטורה אנלוגי >

מד טמפרטורה דיגיטלי >

מד טמפרטורה חכם >

בעיות הנגרמות כתוצאה מטמפרטורות מים קיצוניות

רמת החומציות ורמת המלחים (EC, pH) הם המדדים הכי חשובים כשמדובר בהשקיה של צמחים. מדדים אלה משפיעים על האופן בו השורשים יתפתחו, על כמות הנוטריינטים (חומרים מזינים) שיספגו בצמח והבריאות הכללית שלו. כל מגדל יודע כמה שני המדדים האלה חשובים להתפתחותו התקינה של הצמח אבל, לא כל מגדל יודע שהמדד השלישי – טמפ' המים הוא גורם מכריע ומרכזי לתקינות גדילתו של הצמח. במידה והטמפ׳ של מי/תמיסת השקיה לא תהיה אחידה תתקל בבעיות לא רצויות.

מה קורה כאשר המים קרים מדי

השקיה במים קרים בד״כ תהיה יותר בעייתית מאשר השקיה במים חמים. מים שהטמפרטורה שלהם תהיה נמוכה מ-15 מעלות תגרום לשורשים של הצמחים שלכם להפסיק להתפתח לחלוטין וכתוצאה מכך ספיגת הנוטריינטים תהיה נמוכה. זרחן למשל, לא יכול להיספג בטמפ׳ נמוכה מ- 10-15 מעלות צלזיוס. חוסר בזרחן יגרום לחוסרים ברורים לעין בנוטריינטים ובהתפתחותו התקינה של הצמח.

הסימנים הבאים יעידו על טמפ' השקיה נמוכה מדי
עלים כהים מאוד שנוטים להראות סגולים, הידרדרות במראה הגזע והעלים שגם יהפכו להיות שבריריים וישברו בקלות מה שיגרום להפחתה ניכרת ומצערת ביבול ואיכותו.

מה קורה כאשר המים חמים מדי

השקיית הצמחים עם מים חמים היא פחות קריטית מאשר השקיה עם מים קרים למרות, שבאקלים חמים מאוד ובזמנים מסוימים בשנה טמפ׳ מים גבוהה מדי עלולה להוות בעיה. כאשר כן תהיה בעיה שכזו הצמחים שלכם יפסיקו לספוג נוטריינטים מהמים בשל מחסור בחמצן (ככל שטמפ׳ המים תהיה גבוהה יותר כך המים יכילו פחות חמצן). מ-20 מעלות צלזיוס ומעלה החמצן מופחת לכמות של 9 ppm כלומר, 9 חלקיקים למיליון כאשר 23 מעלות צלזיוס היא טמפ' המקסימום לספיגה של נוטריינטים בצמח.

הסימנים הבאים יעידו על טמפ' השקיה גבוהה מדי
התוצאה הישירה היא עיכוב בצמיחה, ריקבון המופיע בשורשים ובמצע הגידול. בעיות אלה יהיו הסוף של הצמחים שלך אם לא תגלה אותן בזמן.

חשיבותו של החמצן בהשקיית צמחים

כידוע מים מורכבים משני אטומים של מימן ואטום אחד של חמצן (H2O) ולמרות זאת כמות החמצן במים תלויה בטמפ׳ המים, הלחץ האטמוספרי וכמות הבקטריות הנמצאות בהם.

החמצן מסייע לצמחים שלכם לספוג נוטריינטים ומאפשר להם להיות חזקים ועמידים. ישנו קושי להגיע לכמות החמצן הרצויה במים אם לא מודדים את טמפ' המים/תמיסת ההשקיה, גם אם משתמשים במשאבה המחוברת למיכל מים יש למדוד ולעקוב אחר הטמפ׳ של המים הנמצאים במיכל.

טמפ׳ המים האידיאלית לגידול צמחים

כל צמח הוא ישות בפני עצמו ואין קוד אוניברסלי לכולם ואמנם ישנם מאפיינים שונים לכל אזור גידול אך בכל זאת, כל אחד מהם זקוק לטמפרטורת מים יציבה – לא חם מדי ולא קר מדי.

אם תרצו שהצמחים שלכם יגדלו בריאים ויפתחו שורשים חזקים שיספגו טוב את הנוטריינטים שהם זקוקים להם אנו ממליצים על טמפ׳ שבין 20-25 מעלות צלזיוס, הטמפ׳ המדויקת היא 23 מעלות. זוהי טמפ׳ שתספק את הכמות הטובה ביותר של חמצן במים ובשל כך הצמחים שלכם יספגו את הכמות המקסימלית של הנוטריינטים בטמפ׳ זו.

גידול במצע אדמה

טמפ' המים המומלצת להשקיה במצע אדמה היא בין 20-23 מעלות, בזמן שהאדמה מתפקדת כ-קיר בין השורשים שבפנים לצמח שבחוץ. מתאפשרת נטייה קלה של הטמפ׳ משום שהאדמה מגנה על השורשים ועל הטמפ׳ שלהם ולכן לטמפ׳ חלל הגידול יש פחות השפעה עליהם.

גידול הידרופוני

הבעיות מתחילות לצוץ כאשר משתמשים בשיטת גידול הידרופוני, בשיטה זו אין חוצץ בין השורשים של הצמח לבין המים שמגיעים אליהם. בשיטה זו המים הם מצע הגידול ולכן השורשים והמים נתונים במגע תמידי וכאן הטמפ׳ היא שחקן מרכזי.

בתחילה, ניתן לגדל בטמפ׳ נמוכה (18 מעלות צלזיוס) כדי לעזור לשורשים לגדול, זאת מאחר כי צמחים קטנים עדיין לא זקוקים לכמות גדולה מאוד של נוטריינטים, ברגע שהשורשים גדלים והביקוש לנוטריינטים מצידם גדל כך גם הטמפ׳ תצטרך להיות מותאמת. טמפ׳ של 23 מעלות תאפשר ספיגה אופטימלית של נוטריינטים ורמות חמצן נכונות.

גידול הידרופוני של צמחי קאנביס

טמפ׳ המים בצמחי קנאביס היא קריטית אם רוצים לקבל יבול בריא ורב. אם תפעלו בעקבות הטיפים המוצעים לעיל אין סיבה שתהיה לכם בעיה לשמור על טמפ׳ מים נכונה ומאוזנת בנוסף, קיימים מכשירים ומוצרים בשוק שיקלו עליכם לשמור על טמפ׳ השקיה מאוזנת.

תצטרכו לשים לב למספר פרמטרים נוספים כגון: נורות גידול הנוטות להעלות את הטמפ׳ בחלל הגידול ועלולות לחמם גם את מי/תמיסת ההשקיה. הדרך הטובה ביותר לשמור שהמים לא יתחממו יתר על המידה היא באמצעות צ'ילרים (מקררי מים), אשר מאזנים את הטמפ׳ מסביב לשעון.

מגוון מקררי מים >

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב