עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

חקלאות הידרופונית מגזין

ירקות אורגניים, מי שיכול להרשות לעצמו – מומלץ!

גידול הידרופוני ירקות אורגניים

אפשר לראות על המדפים בסופר יותר ויותר ירקות אורגניים אבל לא רק שם. לאחרונה יש תנועה גדולה מאוד של אנשים, בארץ ובעולם, שמעדיפים לגדל בעצמם את הירקות שלהם בגינה או במרפסת בטענה שהם רוצים לצרוך מזון טבעי ואורגני.

ירקות אורגניים הפכו פופולריים יותר, זה ברור, ואם שאלתם את עצמכם מדוע? הכתבה הזו עבורכם. אנחנו עומדים להסביר בצורה פשוטה ובהירה מהם ירקות אורגניים ומדוע כל כך הרבה אנשים בכל רחבי העולם בוחרים בהם ומעדיפים אותם.

מה באמת מסתתר מאחורי המושג "אורגניות"?

כאשר אומרים ירקות אורגניים או מזון אורגני למעשה מדברים על חקלאות. העניין הוא שאין צורך להיות חקלאי מקצועי כדי להבין מהי "אורגניות", כל אדם עם מעט הגיון בריא יכול להבין.

חקלאות אורגנית מתייחסת לאופן העיבוד והגידול של התוצרת החקלאית, ומשמעה – גידול תוצרת חקלאית ללא חומרי הדברה סינתטיים, ללא הנדסה גנטית וללא דישון כימי.

· ירקות אורגניים יגדלו עם דישון טבעי: קומפוסט, ביו-סטימולנטים ודשן אורגני.
· הדברת המזיקים בסביבת הגידול תעשה באמצעים טבעיים: שימוש בציפורים, חרקים, צמחים, מלכודות ומוצרי הדברה טבעיים.
· השליטה בעשבים שוטים ומיגורם תעשה אף היא באמצעים טבעיים: למשל על ידי ניכוש עשבים ידני ו/או סבבי יבולים מתוכננים מראש.

ומדוע ירקות אורגניים עדיפים על ירקות שאינם אורגניים?

אתם בטח יודעים שיש קשר ישיר בין מה שאנחנו מכניסים לגוף שלנו לבין הבריאות שלנו. אנשים שאוכלים מזון שמן ועתיר סוכרים כל הזמן צפויים לסבול מהשמנת יתר, לחץ דם גבוה, שומנים בדם והסיכוי שלהם ללקות במחלות לב – גבוה יותר מאנשים שאוכלים מזון בריא.
כך בדיוק קורה גם עם ירקות אורגניים. ירקות שגודלו בתנאים אורגניים טובים יותר לבריאות הפיזית והמנטאלית ואם לומר את האמת, הם גם ידידותיים יותר לסביבה.

בירקות אורגניים יש יותר ויטמינים, יותר מינרליים, יותר אנטי-אוקסידנטים, פחות אלרגניים, פחות רעלנים מזיקים וגם פחות חומרים כימיים וסינתטיים.

· ירקות אורגניים הם טריים יותר בדרך כלל. מאחר שלא משלבים חומרי שימור בירקות שגדלים באופן אורגני על מנת להאריך את חיי המדף שלהם. לרוב ירקות אורגניים משווקים לשווקים מקומיים ומגיעים מהשדה לצלחת, ולכן הם על פי רוב יהיו גם טריים הרבה יותר.
· ירקות שגודלו בתנאים אורגניים מכילים פחות חומרי הדברה. בחקלאות מסורתית שאינה אורגנית נעשה שימוש תכוף ומוגבר בחומרי הדברה כימיים וכאשר אנחנו אוכלים ירקות אלו, חומרי ההדברה האלו נכנסים אלינו לגוף. בירקות אורגניים לא נמצא שאריות קוטלי עשבים, קוטלי מזיקים וקוטלי פטריות המבוססים על תערובות כימיות ולכן ירקות אורגניים נחשבים בריאים יותר.
· ירקות ומזון אורגני טובים יותר גם לסביבה. כבר הוכח באינסוף מחקרים שחקלאות אורגנית מפחיתה את זיהום האוויר, אינה פוגעת במקורות מים, מגבירה את פוריות הקרקע, חוסכת אנרגיה ופועלת יד ביד עם הטבע, ולא נגדו.
· ירקות אורגניים אלו גם ירקות שאינם מהונדסים גנטית. לא נעשה שום שינוי ב-DNA של הירקות כדי להפוך את הירקות לעמידים יותר מפני מזיקים ומחלות, והם מגיעים בצורתם הטבעית והטהורה, כמו שהטבע התכוון.

ומה בנוגע לטעם של ירקות אורגניים?

Arrangement of different colorful tasty vegetables and berries on grey concrete rough background. Horizontal. Healthy Food Concept. Food background,

איך אומרים? על "טעם ועל ריח אין מה להתווכח", אומרים וצודקים – טעם זה עניין אינדיבידואלי, מה שטעים לאחת לא טעים לאחר ולהפך. עם זאת, צרכני ירקות אורגניים טוענים כי טעמו של המזון האורגני הוא טוב יותר ומשובח יותר מטעמם של ירקות שגודלו בשיטה המסורתית. והסיבה לכך טמונה, לטענתם, בכך שהמזון אינו כולל חומרים משמרים וחומרי הדברה, וגם בשל העובדה שמדובר בירקות טריים יותר.

אורגניות זה גם עניין של מחיר

לבחירה בדרך חיים אורגנית יש תג מחיר. נכון להיום חקלאים המגדלים תוצרת אורגנית נדרשים להשקיע יותר כסף ומאמץ בגידולים מהחקלאי המסורתי. לכן, על פי רוב ירקות ומזון אורגני עולים יותר ממזון שאינו אורגני. זו גם הסיבה שבעטיה אנחנו רואים יותר אנשים מגדלים בעצמם את הירקות האורגניים שלהם, כדי להפחית עלויות.