עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

תאורה לצמחים

לאור היום: הכול על תאורה לצמחים הידרופוניים

אם רוצים לגדל עגבניות או מלונים לאורך כל ימות השנה, אם רוצים לגדל קנאביס בלי שהשכנים יבחינו, אם רוצים להכין את הארוחות שלנו מתוצרת אורגנית, אז חשוב להבין את חשיבותה של תאורה לצמחים הידרופוניים הגדלים בתנאי פנים.

אם רוצים לגדל עגבניות או מלונים לאורך כל ימות השנה, אם רוצים לגדל קנאביס בלי שהשכנים יבחינו, אם רוצים להכין את הארוחות שלנו מתוצרת אורגנית, אז חשוב להבין את חשיבותה של תאורה לצמחים הידרופוניים הגדלים בתנאי פנים. כאשר דנים בנושא של תאורה לצמחים אמנם מתגנבים כמה מושגים בפיזיקה, אבל, בואו, לא צריך להיות פרופסור לפיזיקה גרעינית או פיזיקת הקוונטים כדי להבין את עקרונות התאורה בגינות הידרופוניות בחללים סגורים.

נתחיל מהבסיס של תאורה לצמחים הידרופוניים, ונתקדם משם

כפי שרבים בוודאי יודעים צמחים, ממש כמו בני אדם, זקוקים לאור כדי לחיות, לגדול ולהתפתח. הצמחים משתמשים באנרגיה שמצויה באור על מנת לייצר כימיקלים דרך תהליך הפוטוסינתזה. בהעדר שמש טבעית מגדלים הידרופוניים יכולים להשתמש בתאורה מלאכותית על מנת לספק לצמחים את צורכי האנרגיה שלהם. ועל אף שתאורה מלאכותית אינה טובה כמו אור השמש הטבעי, היא עדיין מספקת מענה נהדר לצמחים שגדלים בחללים סגורים, ואף מאפשרת גידול של מגוון נרחב של צמחים לא בעונה הטבעית שלהם

צבעי הקשת: אורכי גל אידיאליים הנדרשים לגידול צמחים הידרופוניים

צמחים ממירים אור לכדי אנרגיה והם עושים זאת בתוך העלים. זה המקום שבו מאוחסן הכלורופיל וזה מה שהצמחים משתמשים בו כדי להמיר אנרגיית אור לאנרגיה כימית. העניין הוא שכלורופיל משתמש רק באורכי גל מסוימים של אור על מנת לקבל אנרגיה כימית. כך למשל, כאשר מדברים על תאורה לצמחים אז הכלורופיל אינו משתמש בצבע הירוק, כי אם זקוק לצבע האדום (600-680 nm) וכן לצבע הכחול (380-480 nm). הבהרה: NM המרחק בין השיאים של הגל. האור הכחול נמצא בשיאו בחודשי הקיץ והוא אמון על תהליך הגדילה וההתפתחות של צמחים, בעוד שאור אדום נמצא בשיאו בתקופות הקציר והוא אחראי על התפתחות הפרחים והפירות.  בפועל, עלי הצמחים סופגים את אורכי הגל האדומים והכחולים אך הם משקפים אורכי גל ירוקים. זו הסיבה לכך שאנחנו רואים את עלי הצמחים בצבע ירוק.

תאורה לצמחים הידרופוניים

סוגי תאורה לצמחים

בתיאוריה כמעט כל סוגי הנורות יכולים לספק תאורה לצמחים הידרופוניים. שכן, אור לבן הוא למעשה שילוב וערבוב של כל אורכי הגל ולכן כל צבעי הקשת, והוא אכן כולל אורכי גל אדומים וכחולים הנדרשים לגידולים הידרופוניים. יחד עם זאת, צריך לתת את הדעת לאינטנסיביות של אורכי הגל האדומים והכחולים המופקים בנורות הרגילות או בנורות פלורסנט. והאמת היא שנורות רגילות ונורות פלורסנט אינן אידיאליות לגידול צמחים הידרופוניים בחללים סגורים. נורות כאלו מתאימות רק כאשר יש צורך בתאורה עוצמתית.

מנגד, יש לנו היום תאורה לצמחים המפיקה אורכי גל אדומים וכחולים בצורה אינטנסיבית והיא הפתרון האידיאלי לגידול בחללים סגורים. נורות אלו כוללות גם רפלקטורים הממקסמים את האפקט שלהן. כך לדוגמה יש נורות MH (Metal halide) שמצליחות לחקות את אורך הגל הכחול והן אידיאליות לגידולים כמו חסה ועשבי תיבול. ויש את הצד השני של הספקטרום נורות מתח גבוה שמחקות את אורכי הגל האדומים, המתאימים לגידול צמחים המפיקים פירות ופרחים. בנוסף יש נורות לד שנחשבות תאורה אידיאלית לצמחים המכילות גם הן את אורכי הגל ואת ספקטרום הצבעים הרצויים.

טיפים לדרך

  • כאשר בוחרים תאורה לצמחים הידרופוניים יש לקחת בחשבון מגוון רחב של נתונים, ביניהם: גודל חלל הגידול, רמת האוורור בחדר, עוצמתו של הזרם החשמלי ושטח הכיסוי הנדרש. 
  •  מרבית הצמחים זקוקים לבין 16 שעות עד 18 שעות תאורה מדי יום. אם כי כלל זה אינו נכון לכלל הצמחים וחשוב להתאים לכל צמח את שעות האור ושעות החושך המתאימות לו ולשלב ההתפתחותי שבו נמצא הצמח.
  • כדאי מאוד לשלב בגינה הידרופונית טיימר חשמלי שיכבה וידליק את האור באופן קבוע ואוטומטי, כך שאנחנו לא נצטרך לזכור בעצמנו לכבות ולהדליק את הנורות מדי יום לפחות פעמיים ביום.
  • יש לתת את הדעת למיקום התאורה ביחס לראש הצמח. קירוב יתר של מקור האור לצמח עלול לשרוף את הצמח, מאחר שהאור מפיק גם חום. הרחקת יתר עלול לגרום לבזבוז של אור ואנרגיה שלא תגיע לצמח.
  • חשוב להבין, כאמור, שתאורה לצמחים משפיעה על הטמפרטורה בחלל הגידול. לכן אם בוחרים בנורות מחממות חשוב לדאוג לוונטילציה וצינון החלל.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב