עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

הזנת צמחים כללי מגזין

מי צריך צמחים ירוקים? רמז: כולם

עלה ירוק

צמחים ירוקים הם אחד האלמנטים הכי חשובים בסביבת החיים שלנו. נכון,הם מוסיפים צבע לנוף, הם מספקים צל, מזון אבל הם גם חיוניים לאיכות הסביבה ובלעדיהם פשוט לא נוכל לחיות. צמחים ירוקים הם חלק אינטגרלי ממרקם החיים והם משחקים תפקיד חשוב בכמה וכמה תהליכים גורליים, כפי שנראה בשורות הבאות.

צמחים ירוקים ותהליך הפוטוסינתזה

למי שלא מכיר את המושג פוטוסינתזה אז נסביר: פוטוסינתזה היא תהליך שבו צמחים ירוקים משתמשים באור כדי להמיר אותו לאנרגיה עשירה בסוכרים. אנרגיה זו דרושה מאוד להתפתחותם של כל סוגי הצמחים. הצבע הירוק שמצוי על צמחים הוא למעשה תוצר של כימיקל טבעי הנקרא כלורופיל. הכלורופיל סופג את צבעי הספקטרום האדומים והכחולים, אך משקף אותם בצבעי ירוק, ולכן רוב הצמחים נראים לנו ירוקים. כמו כן, בתהליך הפוטוסינתזה מתקיימת צריכה של דו תחמוצת הפחמן מחד, ופליטה של חמצן, מאידך. מה שמוביל אותנו לסעיף הבא – חמצן.

בני האדם ובעלי חיים זקוקים לחמצן כדי לחיות, כדי לנשום.

צמחים ירוקים ופליטת חמצן

אחד מתוצרי הלוואי של תהליך הפוטוסינתזה הוא, כאמור, חמצן. בני האדם ובעלי חיים זקוקים לחמצן כדי לחיות, כדי לנשום. על פי נתונים מחקריים עולה כי עץ אחד ירוק יכול להפיק חמצן הדרוש לכ-4 אנשים מדי יום. 

צמחים ירוקים וספיגת פחמן דו חמצני

בתהליך הפוטוסינתזה מעורב גם שימוש בדו תחמוצת הפחמן. זה הוא גז שעדיף שננשום אותו כמה שפחות, ואכן צמחים סופגים דו תחמוצת הפחמן, מצמצמים את שיעורו באטמוספירה וכך עוזרים לבני האדם לנשום אוויר נקי וצח יותר. על פי הערכות של אקולוגיים, התחממות כדור הארץ בעשורים האחרונים נבעה במידה רבה בשל חיסול יערות בעידן המודרני לצד שינוי בדפוסי השימוש בקרקע. כדי לסבר את האוזן, עץ ירוק אחד סופג כ-1.3 טונות של פחמן דו חמצני בכל 100 שנים, ובשנה עץ קולט כ-27 קילו של פחמן דו חמצני בממוצע.

צמחים ירוקים ומזון

צמחים ירוקים הם הבסיס למזון שלנו ושל בעלי החיים והאורגניזמים. חיות, חרקים, ציפורים, מיקרובים ומיני אורגניזמים נוספים ניזונים מצמחים ירוקים, והם חלק משרשרת ארוכה של מזון. ארנבים אוכלים צמחים ירוקים, שועלים אוכלים ארנבים ואריות אוכלים שועלים. גם בני אדם אוכלים ארנבים, עופות, בקר ועוד בעלי חיים שניזונים מצמחים ירוקים, זה מה שנקרא: The circle of life(מעגל החיים האינסופי).

צמחים ירוקים וויסות טמפרטורה

צמחים ירוקים הם כמו מזגן טבעי שכן הם מספקים קירור. עלים למשל חוסמים את קרני השמש היוקדות מלשרוף את גוף הצמחים וגם דרך שחרור מים מהצמח, באמצעות דִּיּוּת או  טְרַנְסְפִּירַצְיָה, אך לשם כך צריך הרבה מאוד עצים. בתהליך זה צמחים מצננים את כל הסביבה. למעשה כ-10 אחוזים מהלחות באטמוספירה משוחררת על ידי צמחים בתהליך הּדִיּוּת. בתהליך זה מים שנמצאים בקרקע חוזרים בחזרה לאוויר, כמו במיחזור. 

התחממות כדור הארץ בעשורים האחרונים נבעה במידה רבה בשל חיסול יערות

צמחים ירוקים הם מערכת הגנה טבעית ומתוחכמת

צמחים ירוקים ובעיקר עצים ושיחים סבוכים משמשים גם מקום הגנה ומספקים מכסה למגוון די נרחב של בעלי חיים, החל מבני אדם המחפשים צל, דרך חתולים ועד למיקרו-אורגניזמים קטנטנים. לעיתים צמחים ירוקים אף מגנים על צמחים אחרים, קטנים יותר. הם מגנים מפני רוח, מפני מזיקים, הם מגנים מפני טמפרטורות ואקלים, מפני בעלי חיים פולשים ואפילו מפני חומרים מזיקים. 

אין חיים ללא צמחים ירוקים. נ ק ו ד ה!

הם משחררים חמצן החיוני לנשימה, הם קולטים פחמן דו חמצני מהאטמוספירה, הנחשב כמזיק לנו, הם חיוניים לתהליך הפוטוסינתזה, הם עשירים בכלורופיל, הם מצננים ומווסתים את הטמפרטורה ואת האטמוספירה, הם חלק חשוב וקריטי משרשרת המזון והם מספקים מכסה והגנה לבני אדם, בעלי חיים ומיקרו-אורגניזמים. מי צריך צמחים ירוקים? כולם, כולנו, כל הזמן ובכל מקום. אז פנו להם מקום בסביבת החיים שלכם, בין אם יש לכם גינה ובין אם יש לכם מקום רק לאדנית קטנה או עציץ. כי צמחים שווים לחיים.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב