עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

גידול הידרופוני תאורה לצמחים

השפעת האור על הצמחים שלכם

תאורה לקנאביס

אור השמש חיוני לתהליך הפוטוסינתזה ולצמיחה של צמח בריא וחזק. לכמה אור שמש זקוק צמח הקנאביס? הכל במאמר הבא

כל היצורים החיים על פני כדור הארץ – בני אדם, בעלי חיים וצמחים, זקוקים לאור על מנת לחיות. קרינת האור היא אחד מהגורמים ההכרחיים לתהליך הפוטוסינתזה בצמח. במסגרת תהליך זה, הצמחים קולטים אור ומפרקים פחמן דו חמצני ומים, וכך מפיקים את האנרגיה הדרושה להתפתחותם. כתוצאה מתהליך הפוטוסינתזה, מופקות פחמימות מהן נוצרים חומרים אורגניים להם זקוק הצמח.

כמו לדוגמה, חומצות אמינו שהן אבני הבניין של החלבונים, שומנים המגנים על העלים והינם חומר תשמורת חשוב לצמח, וחומצות גרעין האחראיות על התרבות התאים ותפקודם.

למרבית הצמחים יש את היכולת התורשתית ליצור כלורופיל – חומר המקנה לעלי הצמח את צבעם הירוק. אבל כדי שהיכולת הזו תבוא לידי ביטוי במלואה, הצמח זקוק לאור. צמחים שלא קיבלו מספיק אור או שגדלו בחושך, אינם צומחים וגדלים כראוי. כך לדוגמה, לצמחים שנחסך מהם אור חסר צבע ירוק, העלים שלהם קטנים ונושרים בקלות ושורשי הצמח חלשים. לכן, חשוב להקפיד על הענקת אור לצמחים שאתם מגדלים.

הסרטון הופק עבור פרויקט Virtual Cell של אוניברסיטת צפון דקוטה. תורגם על ידי צוות מכון דוידסון.

תאורה לקנאביס

אור השמש הוא האור הטוב ביותר עבור צמחי קנאביס הגדלים בחוץ, אלא שאז המגדלים תלויים בעונות השנה. בימי חורף גשומים, אור השמש לא יהיה חזק מספיק וצמיחת הקנאביס עלולה להיפגע. היתרון של גידול הידרופוני הוא שאתם שולטים על כמות האור שיקבלו הצמחים שלכם, לא משנה מה מזג האוויר בחוץ. אם החלטתם לגדל קנאביס בגידול פנים, חשוב לרכוש נורות מתאימות שידמו את אור השמש וכן לשמור על מרחק נכון של התאורה מהצמח.

לרוב מגדלים משתמשים בארבעה סוגי תאורה לגידול הקנאביס שלהם: נורות מטאל הליד MH המתאימות במיוחד לתקופת הגדילה, נורות קומפקט פלורסנט המתאימות להנבטות ולייחורים, נורות לד שהן טכנולוגיה חדשה יחסית בעולם הגידול, ונורות דואל ספקטרום הנפוצות ביותר בקרב המגדלים ומתאימות לשלב הצמיחה והפריחה.

כמות האור לה זקוק צמח הקנאביס בשלב הצמיחה

צמח הקנאביס זקוק לאור רב על מנת לגדול ויש להקפיד על משטר אור מדויק. במידה ואתם מגדלים את הקנאביס שלכם בגידול הידרופוני, מומלץ להניח את הצמח על אדן החלון שייחשף לשמש ולתגבר את האור עם תאורה מלאכותית. בשלב ההתחלתי הנמשך בין שלושה לשישה שבועות, כשהצמח עדיין בשלב הצמיחה ולפני הפריחה, הקנאביס צריך לקבל 18 שעות אור ביממה. לצד החשיפה לאור, יש כמובן לתת לצמח את המים וחומרים המזינים להם הוא זקוק.

היתרון של גידול הידרופוני הוא שאתם שולטים על כמות האור שיקבלו הצמחים

כמות האור לה זקוק צמח הקנאביס בשלב הפריחה

כאשר מתחיל שלב הפריחה והקנאביס מניב יבול, זהו הזמן להעביר את הצמח למחזור אור של 12-12. כלומר, 12 שעות אור ו-12 שעות חושך. כשאנו מדברים על חושך הכוונה היא לחושך מוחלט ושאף קרן אור לא תיכנס לשטח הגידול. מעט אור שייכנס בזמן משטר החשיכה, עלול להפריע לפריחה ולהוביל לפגיעה באיכות ובירידת היבול. לכן, יש לכסות את הצמח באוהל בשעות החושך.

חנויות הגידול מציעות אוהלים במגוון גדלים וכל אוהל כולל פתחי אוורור וו לתליית תאורת גידול. חשוב מאוד לשים לב שהמעבר למחזור האור 12-12 מתבצע כשהצמח נמצא בשלבי טרום פריחה מתקדמים – כשהוא מפיק ניצני פריחה שיגדלו לפרחים המבוקשים. תהליך הפריחה הוא רגיש יותר מתהליך הצמיחה, ולכן הקפידו על סביבה לחה של הצמח, מאווררת ואטומה יחסית. שלב הפריחה משתנה בין זן לזן. ישנם זנים ששלב הפריחה שלהם יימשך בין 5-6 שבועות, וישנם זנים ששלב הפריחה יימשך 9-10 שבועות.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב