עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

תאורה לצמחים

תאורה לצמחים בגינה ההידרופונית: ויהי חושך ויהי אור

תאורה לצמחים

ללא אור, היכולת של הצמחים לייצר כלורופיל ולהשתמש בו לצורך ספיגת חומרים מזינים ניזוקה והצמח על העלים שלו הופכים צהובים. בשורה התחתונה: אם אין אור, אין צמחים. לכן הפתרון האידיאלי הוא תאורה לצמחים באופן מלאכותי.

פוטוסינתזה פירושה ייצור סוכר מפחמן דו-חמצני ומים בנוכחות כלורופיל, תוך שימוש באנרגית האור ושחרור חמצן. אחד האלמנטים החיצוניים החשובים ביותר ליצירת פוטוסינתזה ולצמיחתם של צמחים הוא, אפוא, האור. דחיסות האור ומשך החשיפה לאור משפיעים באופן משמעותי על התפתחותם של צמחים. צמחים אשר גדלים ללא חשיפה מסוימת לאור יהיו חלושים, דקים מדי וספק אם יוכלו להתפתח.

גידול צמחים בחללים סגורים

למרות שאור השמש הוא האור האולטימטיבי לגידול, תאורה לגידול צמחים באופן מלאכותי היא הפתרון האידיאלי לכל מי שמגדל בשיטה ההידרופונית בחללים סגורים. תאורה מלאכותית מספקת מקור טוב לאור ואנרגיה עבור גידולים הידרופוניים. לרבות ספקטרום הצבעים הנדרש להם.

בחירת תאורה לצמחים בגינה הידרופונית

בחירת התאורה המתאימה לגינה הידרופונית יכול להיות מאתגר. במיוחד אם אתם גננים הידרופוניים הנמצאים בתחילת הדרך. יש מספר רב של אפשרויות וחשוב להתאים את מקורות האור לסוג המערכת שיש לכם ולסוג הצמחים אותם רוצים לגדל.

אם היינו מגדלים למשל ירקות בחוץ, באדמת הגינה, הם היו מקבלים לפחות 6 שעות של שמש ישירה מדי יום, ועוד כ-10 שעות של אור בהיר לא ישיר. עם תאורה מלאכותית בגינות הידרופוניות המטרה היא, אפוא, לחקות את אור השמש הטבעי שבחוץ.

לכן, צריך לתכנן את הגן ההידרופוני כך שהצמחים בו יקבלו בין 14 לבין 16 שעות תאורה מלאכותית. אך אסור לשכוח שגם צריך לספק לצמחים גם שעות חושך מדי יום. הרי אנחנו מחקים את מה שבאמת קורה בחוץ, ובחוץ יש לנו גם שעות של חושך. כמונו, גם הצמחים צריכים כמה שעות של מנוחה טובה.

טוב שיהיה לכם טיימר למדידת שעות אור וחושך

אם אתם למשל מגדלים צמחים רב-שנתיים, הם ידרשו משטר תאורה יותר קפדני. אתם תדרשו לעשות חישובים מדויקים של שעות חשיפה לתאורה כדי לקדם את שלב הווגגטיבי (הצמיחה) ושלב הפריחה. כדי להביא לדיוק בזמן החשיפה לאור כדאי מאוד להשתמש בטיימר חשמלי אוטומטי. הטיימר הזה פוטר את הגנן ההידרופוני מלזכור כל יום לשנות את התאורה. ואם שוכחים להפעיל או לסגור אתה תאורה, הלך היבול קאפוט.

תאורה לצמחים: לכל צמח יש את הצרכים שלו

אם אתם עומדים לגדל מספר רב של סוגי צמחים, אז הטיימר האוטומטי הוא ממש הכרחי. בגידול של סוגי צמחים מסוימים אפשר לספק תאורה כללית טובה וליהנות מיבול טוב, אך ישנם כמה סוגי צמחים שדורשים שעות חשיפה מאוד מדויקות לתאורה, אחרת הם פשוט ימותו. במידה ויש לכם כאלו צמחים בגינה ההידרופונית אז אתם ממש חייבים טיימר אוטומטי ואותו יש להתאים לכל סוג צמח.

תאורה לצמחים, תאורת לד
תאורת לד לגידול צמחים

תאורה לצמחים הדורשים שעות אור רבות

אם אתם מגדלים תפוחי אדמה, לפת, חיטה, חסה או תרד, אז אתם מגדלים צמחים שדורשים הרבה שעות אור. לפחות 18 שעות של חשיפה לתאורה, די בדומה לשעות האור בימי הקיץ.

צמחים הדורשים מחזורי אור קצרים

אם אתם מגדלים חלבלוב, כרובית, תותים, או חרציות, אז אלו דורשים מחזורי אור קצרים יותר, ויותר שעות חושך כדי לפרוח. אסור לחשוף לתאורה יותר מ-12 שעות ביום פן הם לא יפרחו. די בדומה לתאורה הקיימת בחוץ בעונת האביב.

יש גם צמחים גמישים

אם אתם מגדלים למשל אורז, ורדים, תירס או חצילים, אז אתם מגדלים צמחים יותר גמישים בצרכי החשיפה שלהם לאור. צמחים אלו יפרחו ויישאו פרי במגוון מצבי חשיפה לתאורה, מעט או הרבה אור. אלו צמחים שיודעים להסתגל לתנאים הקיימים בסביבה שלהם.

חשיפה לתאורה בגינה הידרופונית מגוונת

במידה שבגינה ההידרופונית שלכם גדלים סוגים שונים של צמחים עם צרכי תאורה שונים, כדאי ללכת על ממוצע של 14 שעות חשיפה לאור ביממה לערך. זה מה שנקרא דרך המלך. אם יש יכולת לספק חשיפה ממוקדמת של תאורה מלאכותית לכל צמח על פי צרכיו, הרי שזה המצב האופטימאלי.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב