עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

גידול הידרופוני כללי מגזין

שורש העניין: כך תטפלו בבעיות בשורשי הצמח שלכם

טיפול שורשים, בעיות בשורש
מגדלים ביתיים מתמודדים עם מגוון רחב של בעיות בשורשי הצמח כמו נעילת שורשים וריקבון שורשים. לפניכם כל הגורמים לבעיות הללו וטיפים כיצד לטפל ולהתמודד עמן

כל מגדל מנוסה יודע שהמפתח לצמח חזק ובריא טמון בשורשים שלו. כאשר מופיעות בעיות בשורשים שאינן מטופלות כראוי ובהקדם האפשרי, הצמח עלול לנבול ולמות. במאמר זה נתייחס לשתי בעיות נפוצות: נעילת שורשים וריקבון שורשים.

מהי נעילת שורשים?

נעילת שורשים, המכונה גם כריכת שורשים, היא מצב שבו לשורשים אין מספיק מקום בעציץ כדי לצמוח. הצמח מנסה לפרוס את שורשיו ככל שניתן וכאשר המקום שלו מוגבל, השורשים צומחים כלפי הפנים ונאלצים לצמוח בצורה סיבובית. הם נדחסים לתוך העציץ, נכרכים סביב עצמם עד שלבסוף הם מפסיקים לצמוח.

כאשר הצמח שלכם סובל מנעילת שורשים, הוא יגיב בהתמתחות כתוצאה מהלחץ המופעל על השורשים והגובה שלו יוגבל. נעילת השורשים גורמת להגבלה של אחיזת הנוזלים ולכן יהיה צורך להשקות את הצמח לעיתים תכופות יותר והשורשים יהיו פגיעים יותר. בשל הצריכה המוגבלת של הדישון הנובעת כתוצאה מנעילת השורשים, התפתחות הצמח תתעכב ואם לא תטפלו בהקדם בבעיה הוא ימות תוך זמן קצר.

בעיות בשורשים
הדרך להימנע מנעילת שורשים היא לקצר את משך זמן הגידול של הצמח

איך להימנע מנעילת שורשים?

הדרך להימנע מנעילת שורשים היא לקצר את משך זמן הגידול של הצמח וכך למנוע את התארכות השורשים. אם יש צורך בגידול ממושך של הצמח, ניתן להשתמש בעציצים כמו עציצי אוויר ועציצי בד שמאפשרים לאוויר לחדור מבעד לדפנות של העציץ וכך מונעים נעילת שורשים.

איך לטפל בבעיית נעילת שורשים?

אם הצמח שלכם סובל מנעילת שורשים, יש לפרום מעט את נעילת השורשים ולהעביר את הצמח לעציץ גדול יותר. כך תוכלו לאפשר לגידולים שלכם לצמוח בצורה תקינה. ניתן גם להשתמש במעודדי השרשה שישקמו את מערכת השורשים.

מהו ריקבון שורשים?

ריקבון שורשים היא בעיה קשה מאוד שחייבים לטפל בה בהקדם על מנת למנוע את נבילת הצמח. התסמינים לכך שהצמח שלכם סובל מריקבון שורשים הם עלים מקורזלים ונבולים עם הצהבה בקצוות שלהם או דווקא השחרה. בנוסף, הצמח נראה עייף והגדילה שלו נעצרת.

מהם הגורמים לריקבון שורשים?

שורש
חשוב מאוד להשתמש בעציצים גדולים עבור הצמחים המכילים חורי ניקוז

בעיית נעילת השורשים עליה דיברנו, יכולה לגרום לריקבון שורשים וכך גם מחסור בחמצן בבית השורשים. כמו כן, זבובי תסיסה המטילים את הביצים שלהם בתוך מצע הגידול יוצרים פטריה הגורמת לריקבון. פטריות אף נוצרות כאשר מצע הגידול לח ורטוב מדי לאורך זמן והעציצים אינם מנוקזים.

פעולת השקייה שאינה נכונה היא אחת הסיבות להופעת לריקבון שורשים: השקייה בכמות גדולה מדי של מים או לעיתים תכופות מדי עלולה לגרום למחנק של הצמח ולהוביל לריקבון. גם השקייה במים חמים טומנת בתוכה סכנה לשורשי הצמח. מים חמים אינם מחזיקים חמצן, וכאשר משקים את הצמח במים חמים הוא עלול לסבול מחוסר חמצן הגורם לריקבון שורשים.

כיצד ניתן לטפל בריקבון שורשים?

חשוב מאוד להשתמש בעציצים גדולים עבור הצמחים המכילים חורי ניקוז וכן להשתמש במצעי גידול אווריריים. יש לדאוג לאזן את הטמפרטורה במכל ההשקייה לרמה הנדרשת עבור הצמח, ולהשתמש במשאבות אוויר המעשירות את החמצן במים. אם הבחנתם בזחלים או בוגרים של זבובי תסיסה, יש להשתמש בחומרי הדברה ולהניח על מצע הגידול פרלייט. הזבובים נמנעים ממגע עם פרלייט וכך ניתן להרחיק אותם.

כדאי להוסיף לתמיסת ההשקייה מי חמצן שיחסלו את הבקטריות והפטריות שגורמות לריקבון. כמו כן, מומלץ להשתמש בתוספים המגנים על הצמח מפני הריקבון וכך למנוע את התופעה.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב