עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

גידול הידרופוני מגזין

כל מה שרציתם לדעת על זכרים ונקבות בצמחים

״ויברא אלוהים את האדם בצלמו בצלם אלוהים ברא אותו זכר ונקבה ברא אותם״. הפסוק הזה מבראשית אמנם מתייחס לבני האדם, אבל החלוקה המינית לזכר ונקבה קיימת גם בקרב החיות ואפילו בצמחים. תהליך הרבייה של הצמחים נעשה באמצעות האבקה במסגרתו מועברים גרגרי אבקה מהאבקניים (איברים זכריים) אל העליים (איברים נקביים).

האבקה מתרחשת באמצעות בעלי החיים הנמשכים לצבע, לריח ולצוף המתוק של הצמחים, וכן בעזרת הרוח המפזרת את גרגרי האבקה. בפרחים שהופרו על ידי האבקה גדלים פירות עם זרעים שיכולים לנבוט באדמה ולגדול לצמחים ושתילים חדשים. תהליך האבקה יכול להתרחש מגרגרי האבקה לעליים של אותו צמח ואז התהליך נקרא האבקה עצמית. בנוסף, הוא עשוי לקרות בין פרחים שונים ואז התהליך מכונה האבקה זרה. לרוב הצמחים שמתפתחים מהאבקה זרה הם משובחים יותר ובעלי כושר הישרדות גבוה יותר ונביטה טובה יותר.

כיצד נבחין בין צמחים זכרים לצמחים נקביים?

בטבע ישנם צמחים שהם רק זכריים וישנם צמחים שהם רק נקביים. כאשר אתם מבחינים בצמח שיש לו אבקן בפרח – מעין זיר חוט עליו יושב המאבק הכולל את גרגירי האבקה, הרי שמדובר בצמח זכר. אם אתם שמים לב שבאמצעו של הצמח ישנו גבעול קטן עם צלקת שעירה הרי שמדובר בצמח נקבה. הגבעול הזה מכונה עמוד עלי. לצמחים הנקביים ישנו עמוד עלי ושחלה שבתוכה נמצאות הביציות – הלא הן התאים הנקביים של הצמח. לצד הצמחים המאופיינים במין אחד – זכר או נקבה, ישנם צמחים שיש להם איברים זכריים ונקביים במקביל. צמחים אלו נקראים דו – מיניים – אנדרוגיניים או הרמפרודיטים. ניתן לזהות את הצמחים הדו מיניים כאשר יש להם פרח עם אבקן ועמוד עלי גם יחד.

כיצד נבחין בין צמחים זכרים לצמחים נקביים?

איך להבדיל בין צמח קנאביס זכר וצמח קנאביס נקבה?

אם אתם מגדלים קנאביס, ישנה חשיבות גדולה ביותר לכך שתבחינו במין של הצמחים אותם אתם מגדלים. מגדלי הקנאביס והצרכנים זקוקים לצמחים נקביים. הסיבה לכך היא שבצמחים הנקביים נמצא רוב החומר הפעיל של הקנאביס (THC). זהו אותו חומר הנחשב בעל השפעה מרגיעה ובעל יכולת שיכוך כאבים. צמחי הקנאביס הזכריים הם למעשה חסרי תועלת משום שאין בהם כל חומר פעיל.

מעבר לכך, הם עלולים להזיק ולחרב את גידול הקנאביס שלכם. כל עוד הצמחים הנקבייים לא מופרים על ידי צמחים זכריים, הם יגדלו פרחים העשירים בחומר הפעיל THC. אך כאשר מתבצעת הפרייה והאבקנים של הצמח הזכרי ינחת על הצמח הנקבי, הצמחים הנקביים ישקיעו אנרגיה בהוצאת זרעים במקום בפיתוח הפרחים בהם אתם מעוניינים. כדי למנוע זאת, עליכם לזהות מוקדם ככל האפשר מהו הצמח הזכרי ומהו הצמח הנקבי ולהסיר משטח הגידול את הצמח הזכרי.

זיהוי המין של צמח הקנאביס יכול להתבצע זמן קצר לאחר שהגידולים עברו למחזור של 12 שעות אור ו-12 שעות חשיכה. אם אתם מבחינים במעין שקים קטנים שבהם נמצאים האבקנים שיפרו את הנקבות, הרי שמדובר בצמח זכרי. דרך נוספת לזהות את מין הצמח היא לבחון האם לצמח גדלו שערות לבנות. השערות האלו יתפתחו לפרחים עשירים בחומר הפעיל וזהו סימן לכך שמדובר בצמח נקבה.

כאמור, ברגע שהצלחתם להבחין האם מדובר בצמח זכר או בצמח נקבה, יש לסלק את הצמח הזכר מהגינה ולאפשר לצמח הנקבה להמשיך ולהצמיח פרחים ללא הפרעה.