עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

גידול הידרופוני דשנים

לאיזה דשן זקוקים גידולים הידרופוניים?

אתם מעוניינים לגדל גידולים הידרופוניים ומתלבטים באיזה דשן לבחור? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת

החלטתם לגדל צמחים הידרופוניים בביתכם, ואתם תוהים האם בכלל גידולים הידרופוניים זקוקים לדשן? אז בואו נעשה קצת סדר. הידרופוניקה (״עבודת מים ביוונית״) היא שיטת גידול בה צמחים גדלים ללא אדמה. האדמה כוללת את כל החומרים המזינים לצמחים, אבל היא אינה הכרחית. שורשי הצמחים יכולים לספוג את תזונתם ממקור חיצוני אחר כשהם מומסים במים, וכך לא להיות תלויים באדמה לשם צמיחתם. אפשר לגדל כמעט כל צמח בשיטת ההידרופוניקה, שיש לה יתרונות רבים.

בין היתר, ניתן לגדל את הצמחים במקום בו האדמה או תנאי מזג האוויר אינם אידיאליים לגידולים חקלאיים, אין צורך לרסס גידולים הידרופוניים בחומרי הדברה מסוכנים, אין סכנה לזיהום אקולוגי וסביבתי בזכות המערכת המבוקרת, וניתן לגדל צמחים בצפיפות רבה וכך להגדיל את התשואה מהגידולים. בנוסף, השיטה חסכונית במים משום שמערכות הגידול ממחזרות את המים וכן צורכות כמות מים מזערית בהשוואה לשיטת הגידול המסורתית באדמה. גם מדענים מנצלים היטב את הגידולים הידרופוניים לצרכיהם – בניסויים מדעיים בתחום החקלאות, לגידולים ההידרופוניים ישנו יתרון גדול משום שהם מאפשרים ליצור תנאי גידול מבוקרים.

המרכיבים שחייבים להיות בדשן

על אף שגידולים הידרופוניים אינם זקוקים לאדמה, הם בהחלט חייבים דישון. ללא דשן הצמחים לא יוכלו לקבל את המינרליים להם הם זקוקים וינבלו. עבור גידולים הידרופוניים יש להשתמש בדשן הידרופוני המכיל כל המאקרו אלמנטים והמיקרו אלמנטים להם הצמח זקוק בשלבי הגדילה.

בעת בחירת הדשן, עליכם לוודא כי הוא מכיל בתוכו חנקן, אשלגן, סידן, זרחן, מגנזיום ויסודות הקורט: ברזל, מוליבדן, נחושת, אבץ וגופרית. מכיוון ששורשי הצמחים בשיטת ההידרופוניקה באים במגע ישיר עם תמיסת ההשקיה, חשוב שהמלחים מהם מורכב הדשן יהיו איכותיים וטהורים. אחרת, עלולה להתפתח הצטברות של רעלים שיפגעו בצמחים. בנוסף, מומלץ להשתמש בדשנים נוזליים על מנת למנוע סתימות במערכת ההשקיה. מגדלים וחקלאים רבים בוחרים בדשנים אורגניים – כאלה שהופקו מן הצומח והחי ושאינם מכילים תרכובות כימיות. הצמחים לרוב סופחים במהירות רבה יותר דשנים מלאכותים וסינטים (אותם מייצר האדם במעבדה), אך הדשנים האורגנים נחשבים לטבעיים יותר ובריאים לסביבה.

דישון שדה

בדיקת חומציות ומוליכות חשמלית

חשוב מאוד לבחור בדשן שמותאם לצרכים התזונתיים של הצמחים שלכם, תוך התחשבות במידת החומציות המומלצת עבור כל צמח. רמת החומציות משפיעה על זמינות החומרים המזינים, לכן חשוב לשמור על רמת החומציות בטווח המומלץ לכל גידול. מומלץ לבצע בדיקה לפחות פעם בשבוע של מידת החומציות בעזרת מד חומציות וכך להבטיח צמיחה בריאה של הצמח. כמו כן, יש לוודא כי הדשן מתאים למוליכות החשמלית של הגידול ההידרופוני. המוליכות החשמלית מודדת את היכולת של החומר להוליך מטען חשמלי. ככל שישנו ריכוז גבוה יותר של מלחים המומסים במים, כך המוליכות החשמלית גבוהה יותר.

רמות גבוהות או נמוכות מדי של מלחים עלולים לפגוע בצמיחתו התקינה של הגידול, ולכן יש לשמור על איזון המוליכות החשמלית. לאחר שאתם מדשנים את הצמחים, מומלץ לבדוק את המוליכות החשמלית בעזרת כלי מדידה מיוחד. במידה והמוליכות החשמלית גבוהה מדי יש להוסיף מים לגידול, ובמידה והיא נמוכה מדי יש להוסיף דשן.

אז איך תדעו אם הדשן שאתם משתמשים בו איכותי? מומלץ לבחון מדי יום את הגידולים שלכם ולוודא כי הם נראים בריאים, רעננים, זוהרים וחיוניים, ולא חיוורים מדי. בחנו האם השורשים של הצמח לבן ובוהק, משום שזהו סימן לכך שהצמח בריא.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב