עיקבו אחרינו

הצטרפו לקהילה שלנו בפייסבוק וקבלו מידע עדכני, אמין וברור בתחום גידולי הידרו.

הידרופוניקה TV

גידול הידרופוני של קנאביס מניב רווחים של מיליארדים. מסע בין חוות הקנאביס בישראל.

גידול הידרופוני מגזין

כל יתרונות הגידול במצע קוקוס

חקלאים ומגדלים רבים בוחרים להשתמש בקליפת הקוקוס כמצע לגידולים. מדוע כדאי גם לכם לבחור בקוקוס עבור הגידולים שלכם?

מצעי גידול הם הכרחיים עבור הצמחים. מצע הגידול מאפשר לצמח לספוח את הדשן וכך מבטיח את לבלובו וצמיחתו התקינה והבריאה של הצמח. מצעי הגידול ההידרופוניים הנפוצים הם מצע האדמה הנחשב למצע אורגני והזול ביותר, מצע הידרוטון (כדוריות חימר יבש וספוגי) המספק גידול מהיר של הצמח, ומצע גידול בקוקוס. כבר אלפי שנים שחקלאים בהודו ובסין משתמשים בקוקוס כמצע לגידול צמחים.

למעשה, 60 אחוז מסיבי הקוקוס מגיעים מהודו, הנחשבת ליצרנית הגדולה ביותר של קוקוס. בעולם המערבי הוא תפס פופולריות רק החל מאמצע שנות ה-90, כשהחלו להשתמש בו לגידול צבעוניים בהולנד. מצע הקוקוס עשוי מקליפת פרי קוקוס בוגר אשר נפתח ועובר ייבוש בשמש וסירוק בעזרת מברשות ברזל. מצע גידול הקוקוס מגיע בצורה של שרוול דחוס של קוקוס, בתוך שק מוכן עם אדמה ופלייט, כקוביית קוקוס דחוסה או כתערובת המוכנה לשתילה. מגדלים וחקלאים רבים עושים שימוש במצע גידול הקוקוס לצורך גידולי ירקות, פירות, צמחי נוי ופרחים.

מצע גידול קוקוס דחוס. תמונה: www.greenandvibrant.com

מהם יתרונות מצע הקוקוס?

מצע הקוקוס הוא חומר טבעי לחלוטין וידידותי לסביבה שמתכלה באופן מהיר. המצע, המופק מקוקוס חום, הינו בעל עמידות רבה לנזקי מליחות, הוא שומר על PH יציב ובעל יכולת ספיגה מצוינת. יכולה הניקוז של מצע הקוקוס טובה יותר מיכולת הניקוד של האדמה, ולכן ניתן להשקות אותו מספר פעמים ביום וכך לזרז את הצמיחה וקצב הגדילה. הקוקוס מסוגל להכיל כמויות של מים עד פי שמונה ממשקלו, וכאשר מוזרמת אליו כמות המים המקסימלית המצע נאטם וכך נמנעת השקיית יתר.

הקוקוס ידוע כפרי בריא לגוף האדם – הוא תורם לשיפור מראה העור והשיער, מסייע באיזון רמות הסוכר, מסייע במניעת מחלות לב ותורם למערכת החיסונית. באותה מידה הקוקוס בריא גם לצמחים. הוא כולל חומרים אנטי בקטריאליים ואנטי מיקרוביאליים, המסייעים להגנה מפני בקטריות טפיליות ופטריות המזיקות לצמח. בנוסף לכך הוא עשיר בחמצן המחזק את שורשי הצמח ומעודד היווצרות של בקטריות ״טובות״ שמסייעות להוביל את חומרי ההזנה של הצמח.

מצע הקוקוס מגיע כשהוא מנותק ממזינים בקרקע, כך שניתן לשלוט במינוני הדשן, ולהגדיל ולהקטין את כמות הדשן בהתאם לצורך. הוא סופג בצורה טובה מתכות ומינרלים כמו סידן, מגנזיום וזרחן המסייעים לתהליך העיכול של הצמח, לגדילתו, לבניית שורשיו וליצירת ניצנים ועלים.

מה חשוב לשים לב אליו בעת שימוש במצע קוקוס?

חשוב מאוד לשטוף את הקוקוס היטב במים יחד עם חומר שטיפה לפני שתילת הצמח. הסיבה לכך היא שהקוקוס עשוי להכיל כמויות גדולות של מלחים שעלולים לגרום לעיכוב צמיחת השורשים. יש לווסת את רמת החומציות של תמיסת הדישון לרמה הנעה בין 5.5-5.8, וכדי למנוע התפתחות של בקטריות מומלץ לדאוג לכיסוי החלק העליון של השתיל שלכם. מומלץ מאוד להשתמש בקוקוס דחוס משום שהשבבים שלו מאפשרים מעבר יעיל של חמצן.

לאחר כל מחזור גידול, עדיף להחליף לחלוטין את מצע הגידול ולא להשתמש מחדש בסיבי הקוקוס. אחרת תיאלצו לייבש באופן יסודי את המצע כדי למנוע צמיחה של בקטריות, ולא תמיד קל להגיע לרמת ייבוש מלאה. שימו לב שכמות הדישון שהצמח צריך לקבל בעת גידול על מצע קוקוס שונה מכמות הדישון בגידול על מצע של אדמה. לפני שאתם מוסיפים את הדשן לצמח שלכם, מומלץ להיוועץ עם החברה ממנה אתם רוכשים את הדשן, על מנת לדעת מהן הכמויות המתאימות לצמחים שלכם.

מערכת האתר

צוות הכותבים של מגזין הידרופוניקה מגיש לכם מידע עדכני, אמין וברור מעולם הגידול ההידרופוני.

קריאה מהנה!

להגיב

הקליקו כאן כדי להגיב